Шпански новинар добил Корона вирус на гостувањето на Валенсија кај Аатланта во осминафиналето од Лигата на шампионите на УЕФА на 19 февруари..

Натпреварот се играше во Милано а 44 годишниот новинар по враќањето во Шпанија бил на прегледи на кои му бил дијагностициран Корна вирус.

Министерстовото за здравство на Шпанија потврди дека ова е вториот заболен од Корона вирусот.

Новинарот во моментов е во универзитетската клиника во Валенсија со средни симптоми од болеста.