Пјер Емерик Обамејнаг, постигна два гола против Норич, стигна до бројката од над 50 погодоци во дресот на Арсенал по 79 одиграни натпревари.

Со овој учинок, Обамјенг го надмина легендарниот Тиери Анри, Французинот до бројката од 50 или повеќе голови стигна по 83 одиграни средби.

Обамејанг во рсенал дојде во 2018 година од Борусија Дортмунд.