Можеби нема да бидете изненадени, но Жозе Мурињо се наоѓа на првата позиција кога станува збор за тренер кој најмногу пари потрошил за трансфери.

Британски „Сан“ во својата анализа ги открива имињата на петте менаџери кои во историјата на фудбалот ги потрошиле најголемите износи за засилувања во своите редови.

Ова е листата на петте тренери кои најмногу потрошиле:

Жозе Мурињо (Бенфика, Унијао Леирија, Порто, Челзи, Интер, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед)

Потрошени 1,4 милијарди фунти за вкупно 97 играчи
* Најскап трансфер: 89 милиони фунти за Пол Погба од Јувентус во Манчестер Јунајтед

Карло Анчелоти (Реџина, Парма, Јувентус, Милан, Челзи, ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн, Наполи)

Потрошени 1,11 милијарди фунти за вкупно 85 играчи
* Најскап трансфер: 86 милиони фунти за Герет Бејл од Тотенхем во Реал (Мадрид)

Пеп Гвардиола (Барселона, Баерн, Манчестер Сити)

Потрошени 1,03 милијарди фунти на вкупно 52 играчи
* Најскап трансфер: 62,5 милиони фунти за Родри од Атлетико (Мадрид) во Манчестер Сити

Мануел Пелегрини (Универсидад де Чиле, Палестино, О’ Хигинс, Универдидад Католика, ЛСУ Кито, Сан Лоренцо, Ривер Плата, Виљареал, Реал (Мадрид), Малага, Манчестер Сити, Хебеј чајна Форчун, Вест Хем

Потрошени 949,14 милиони фунти на вкупно 82 играчи
* Најскап трансфер: 80 милиони фунти за Кристијано Роналдо од Манчестер Јунајтед во Реал (Мадрид)

Масимилијано Алегри (Алијанезе, СПАЛ, Гросето, Сасуоло, Каљари, Милан, Јувентус)

Потрошени 914 милиони фунти на вкупно 87 играчи
* Најскап трансфер: 98 милиони фунти за Кристијано Роналдо од Реал (Мадрид) во Јувентус.