ФИФА ги објави имињата на десетте менаџери кои оваа година се кандидирани за наградата „Тренер на годината“.

Меѓу нив фаворити се Јирген Клоп, Пеп Гвардиола и Ерик тен Хаг.

Кандидати за „тренер на годината“:

Џамел Белмади
Дидие Дешамп
Јирген Клоп
Пеп Гвардиола
Маурицио Покетињо
Ерик тен Хаг
Фернандо Сантос
Тите
Марселоа Гаљардо
Рикардо Гарека

Може да гласате на следниот ЛИНК, а доделување ќе се одржи на свечена церемонија закажана за 23 септември.