Кристијано Роналдо во саботата заигра за Манчестер Јунајтед по 12 години. Во четвртото коло од Премиер лигата тие го дочекаа Њукасл, а Роналдо заигра во првите 11 и веднаш постигна два гола во победата со 4:1.

Повратникот од Јувентус веднаш се наметна во соблекувалната како лидер.

Сан пишува дека Роналдо одржав воведен мотивациски говор пред мечот со Њукасл. Ги замолил соиграчите за заложување и труд.

„Говорот на Роналдо бил многу силен и возбудлив. Целата екипа на играчи и стручниот штаб го слушале во тишина. На соиграчите пат: Се вратив во Јунајтед од две причини. Првиот е затоа што го сакал клубот. Вториот е тој победнички менталитет кој се чувствува во редовите на овој тим“– ова го кажал Роналдо тврди Сан.

Тврдат дека Роналдо им го кажал и ова на играчите:

„Не се вратив да бидам навивач. Ако сакате да успеете, потребно е да го сакал овој клуб со цело срце. Морате да јадете, да спиете и да се борите за овој клуб. Играле или не, морате да ги поддржувате своите соиграчи и секогаш да давате 100 проценти за клубот.“