Откако заврши ждрепката за осминафиналната фаза во Лига Европа, аналитичките тимови на поголемите светски обложувалници ги исфрлија своите нови коефициенти за тоа кој ќе ја освои Лигата.

За најголеми фаворити во Лига Европа обложувалниците ги сметаат Интер и Манчестер Јунајтед, кои добија коефициент 5,50.

Веднаш зад нив е Севилја, со коефициент 7,00, а потоа следат Вулверхемптон (8,00), Баер (12,00) и Гетафе (13.00).