Управата на Борусија Дортмунд не е сигурна дали ќе го заджи Ерлинг Халанд и за следната сезона.

Откако во јавноста се појавија информации дека Халанд има откупна клаузила од 75 милиони евра од клубот не сакаат да демантираат или потврдат.

„Се што е објавено во однос на случајот со Халанд е шпекулација. Тоа не коренсподира со реалноста.“ – велат „Милионерите“.

Сепак се поставува јавно прашањето, ако има откупна клаузила од 75 милиони евра, тоа е сума која можат повеќе клубови да си ја дозволат, како што се Реал Мадрид, ПСЖ, Манчестер Јунајтед и Сити како и Ливерпул, но нема конкретна потврда дали е точно, коментира Билд.