Норвежанецот  Мартин Одегард сака да го напушти Реал Мадрид, побар тоа да се случи во овој  јануарски преоден рок, не е задоволен од минутажата а „кралевите“ се чини ќе го дадат на позајмица.

Од Англија најава дека надежниот Одегард има понуда од Микел Артета, тој го сака в оАрсенал и можно е да стане „топџија“.

Понудата од Арсенал е тој да дојде до крајот на сезоната со можност да го продолжи престојот  и во следните 12 месеци.

Одегард одигра само 12 натпревари за Реал Мадрид иако минатата сезона беше извонреден кај Реал Сосиедад, сега сака да ја смени клупксата средина и ќе оди во Англија.