Ерлинг Халанд е еден од најголемите таленти во Eвропа, играч кој има само 19 години, блеска во Бундеслигата за Борусија Дортмунд и е прогласен за играч на месецот.

Норвежанецот интересно одигра само 59 минути во јануари, но е прогласен за играч на месецот во Бундеслигата.

Халанд од РБ Салцбург дојде во јануари во Борусија Дортмунд, кај „милионерите“ минатиот месец одигра само 59 минути , против Аугсбург и Келн, на двете средби постигна вкупно пет голови, доби признание, играч на месецот во Бундеслигата.