Поранешниот репрезентативец на Англија, Енри Керол по пауза од осум ипол години се врати во Њукасл.

Откако остане без клуб по раскинот на договорот со Вест Хем, високиот напаѓач реши да ја прифати понудата од Њукасл и да потпише едногодишен договор.

Керол во 2011 година направи трансфер во Ливерпул  како директна замена за Суарез а потоа премина во Вест Хем но низата повреди го спречија да остане во полна форма.