Првото „Ел Класико“ сезонава  ќе се одигра на 18 декември, ова е одлуката на Ла Лига откако поради немирите во Каталонија беше одложено дербито на 26. октомври.

Терминот на одигрување е 21 часот, среда. Првично беше побарано дербото да се игра во Мадрид а потоа во Барселона но двата клуба го одбоја предлогот.