Португалскиот фудбалски шампионат по пауза од нешто повеќе од два месеци се враќа на голема врата, односно сезоната продоложува од 3.јуни.

Првиот натревар ќе го одиграат тимовите на Портимоненсе и Жил Висенте. Португалски „Маис Футебол“ објави дека 13.стадиони минаа низ здраствена инспекција и добија зелено светло за играње на натпревари.

Пред прекинот на првенството Порто по е на лидерската позиција со 60.освоени поени. До крајот на шампинатот остануваат уште 10.кола.