Руди Гарсија потпиша двегодишен договор со Олимпик Лион.

Клубот го официјализираше доаѓањето на 55 годишниот тренер, кој во клубот пристигнал околу пладне. Помошник на Гарсија ќе биде Клод Фишо.

„Ги избрав Гарсија затоа што е борец, кој како и ние, има амбиција да освојува титули и да прави успеси на европската сцена. Се работи за искусен тренер кој веќе освојуваше трофеси. За време на преговорите сфатив дека имам фудбалска конекција со него. Зборуваме на ист јазик со смисла на таксиките и играта.“ – вели Жунињо.

Гарсија во кариерата ги водеше Сент Етјен, Дижон, Ле Ман, Рома..