Осминафиналниот реванш на кој Ливерпул брани предност од 2:0 против лајпциг ќе се игра на „Арена Пушкаш“ во Будимпешта, потврдија од УЕФА.

Исто како и првото соочување на овие два тима, така и на реваншот проблем за одигрување на своите стадиони направи Ковид-19 правилникот во Германија поради кој Ливерпул не можеше да гостува кај Лајпциг.

Реваншот на „Арена Пушкаш“ е закажанза 10 март.