Дуелот кој требаше да се одигра во петок меѓу Астон Вила и Њукасл  на „Вила Парк“,  официјално е  одложен поради голем број позитивни случаи на Ковид-19 во составот на Њукасл.

Фудбалерите на Њукасл неколку дена не се во тренажен процес  откако беа потврдени неколку позитивни  играчи на  коронавирус, побараа одложување на средбата, добија позитивен одговор од Премиер лигата.

Нов датум на одигрување на средбата дополнително ќе биде одреден,