Ла Лига донесе одлука во понеделник да го одреди датумот кога ќе се одигра првото „Ел Класико“ кое е одложено поради ситуацијата во Каталонија.

Предлогот на Ла Лига е 7. декември, во Барселона која не прифати првиот натпревар да се игра во Мадрид.

Двата клуба сега чекаат одлука во понеделник кога и дефинитивно ќе се знае датумот на одигрување на првото сезонско „Ел Класико“.