Вест доведе големо засилување од Русија, за тимот од Лондон потпиша Хрватот Никола Власиќ.

Така тој стана четврт најскап хрватски фудбалер во историјта, откако во трансфер вреден 27 милиони евра од ЦСКА Москава се пресели во Премиер лигта.

Тој лани одигра одлична сезона во дресот на Армејците од Москва и беше избран за најдобар фудбалер во руската лига.

Долго време беше на мета на Милан, но ти не беа спремни да ја платат сумата која ја бараше рускиот клуб.

На крајот Вест Хем е тој кој се согласи да даде 27 милиони евра и Власиќ пристигна во Лондон.