Евертон нема немера да се откаже од услугите на Андре Гомес и наскоро ќе го промовира како нов играч. Правото за откуп на договорот на репрезентативецот на Португалија ќе биде искористено пренесуваат медиумите од Англија.

Евертон ќе и плати на Барселона 25 милиони евра и со ова ќе обезбеди перманентен трансфер на португалецот кој оваа сезона ја мина како позајмен на „Гудисон Парк“. Плејмејкерот немал ништо против да ја прифати понудата од Евертон и бил подготвен да потпише четиригодишен договор.

Гомес одигра 27 натпревари во екипата на Марко Силва, постигна еден гол и една асистенција но поради неговата мобилност на теренот екипата од Англија има намера да го купи неговиот договор.

Според „Експрес Спорт“, целата зделка ќе биде склучена во следните 24 часа.