Репрезентативецот на Того, Емануел Адебајор, несреќно дебитираше во стартниот состав на парагвајската екипа Олимпија во натпревар од Купот Либертадорес.

Во 72. минута тој скокна по топката со високо дигната нога, без да го забележи противничкиот играч Купот Либертадорес. Сето тоа беше толку опасно што судијата Виктор Кариљо веднаш му покажа црвен картон.

Сепак, неговиот тим и со десетмина фудбалери го совлада противникот со резултат 2:1.

Адебајор овој февруари дојде во Олимпија како слободен агент и стана најскапоплатен фудбалер во историјата на парагвајскиот фудбал.