Пол Гаскоњ е ослободен од обвиненијата за сексуално вознемирување, пренесуваат медиумите од Островото.

Случајот против легендарниот играч од средниот ред беше покренат откако на 20.08.2018 година, во алкохилизирана состојба, започнал да вознемирува девојка, а потоа насилно ја бакнал во усните.

Гаскоњ како фудбалер ги бранеше боите на Њукасл, Тотенхем, Лацио, Глазгов Ренџерс и други.

Тој ја заврши кариерата во 2004 година.