Раководството на Серија А реши, калчо лигата се враќа на 13 јуни, до крајот на сезоната остануваат уште 12 рунди.

Видео – конференциски состанок одржан денеска во Италија, одлуката е Серија А да продолжи на 13 јуни.

Според инфорамциите кои ги пренесува Газета Дело Спорт, мнозинството од клубови решило да се доигра сезоната а продолжнието е од 13 јуни, покрај 12 кола има и четири заостанати натпревари, Интер – Сампдорија, Аталанта – Сасуоло, Верона – Калјари и Торино- Парма.

Желбата на клубовите и раководството на Серија А е сезоната да заврши најдоцна на 2 август, ќе се игра со неверојатен ритам, секои 3-4 дена .