Вечното прашање кој е подобар Пеле или Марадона доби поинаков одговор до бразилската фудбалска легенда.

Пеле со објава на Инстаграм се обиде да објасни како тој гледа кон Марадона.

„Седум дена поминаа откако си замаина.Многумина сакаа да не споредуваат цел живот. Беше гениј кој го маѓепса светот, волшебник со топката, вистинска легенда. Но тие беше и голем пријател со големо срце. Знам дека ти беше неспоредлив. Твоето прерано заминување не ми овозможни да ти кажам па затоа сега ти пишувам. Те сакам Диего, мој голем пријателу, еден ден на небото заедно ќе играме за ист тим.“ – напиша Пеле.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pelé (@pele)