Управата на Арсенал ќе има тешка задача во однос на најавената продажба на Костантинос Мавропанос ова лето.

Според последните најави од Англија, дефанзивецот е трансфер цел на пет итмови од Германија.

Тој беше позајмен на Нинмерг од јануари оваа година а поради одличните настапи го привлече вниманието на повеќе тимови од првата Бундес лигата.

Неофицијално за репрезентативецот на Грција заинтересирани за Мајнц, Баер Леверкузен, Херта, Шалке и Келн.