Во извештајот за падот на авинот во кој беше аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала, пишува дека пилотот немал лиценца, како и дека во авинот при падот имало карбон моноксид.

Фудбалерот требаше да заигра за премиерлигашот Кардиф Сити, а несреќата се случу во 21.јануари 2019 година. Во август форензичарите пронајдоа карбон моноксид во крвта на Емилијано Сала, а поради него најверојатно дошло до срцев удар на пилотот.

Кардиф за Сала требаше да плати 15.милиони фунти на француски Нант, а двата тима имаат спор околу ова обештетување.