Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, го коментираше поразот од Интер (2:4).

Лут сум им на играчите, не казнија за нашата игра во одбраната, не смееме така да играме. Навистина е жалосно да се испушти таква предност. Во првото полувреме не играа екипи кои ги делат 19 бода. Морам да бидам лут и разочаран, но морам и да убедам моите фудбалери дека се способни на повеќе, ако престанат да грешат“, изјави Пиоли за Football Italia.

Милан остана на 10. место и на 23 натпревари собра одвај 32 бода.