Менаџерот на Милан е насочен само на она што ги очекува „Росонерите“ во престојното коло во Серија А против Сасуоло.

„Ги послушав советот од челниците на мојот клуб кои побараа да се фокусираме на нашата работа и начите цели. Ќе видиме што ќе донесе иднината. Не е право време за да зборуваме за тоа. Милан нема завршено во топ четири во Серија А во последните неколку години, и таа цел е многу важна за нас.“ – изјави Пиоли.

Милан е еден од 12 клубови кои беа дел од основаите на Суперлигата.