Тренерот на „Старата Дама“, Андреа Пирло е уверен дека неговите избраници можат да ја надополнат негативата од десет бодови и натпревар помалку во однос на Интер во Серија А.

Јувентус викендов го дочекува Лацио без Бентакур, Бонучи, Кјелини, Квардадо, Дибала и Фработа во натпревар од 26 коло со амбиција за победа по она реми во ноември во Рим.

„Лацио е одличен тим со фудбаелри кои играат заедно неколку години заедно. Ние се подготвуваме на најдобар моќен начин за овој дуел, знаеме скоро се и знаеме дека нема да биде лесно. Сите претојни натпревари за Јувентус е клучни. Ентузијазам кај нас има и важно е да продолжиме со дбори игри. Јувентус се бори на сите фронтови се додека пости надеж. Мора да дадеме се од себе за да освоиме титулата во Италија. Нема право на грешки, ова е проект кој донесе промена во стилот на игра но јас сум уверен дека ќе донесе и резултат.“ – изјви Пирло.