Давид Писонеро го претрпе вториот пораз на кормилото на Вардар по оној на Супер Глоуб, денеска во 4 коло од Лигата на шампионите на ЕХФ. Впечатокот по убедливиот пораз од 11 разлика е очекуван исто како и реакцијата на вардаровиот тренер.

„Честитки до Кил. Тежок пораз за Вардар, проблеми во првото полувреме со многу загубени и промашени топки. Никогаш не сум видел полувреме со четири постигнати гола. Се обидовме во второто полувреме, притискавме и ја разбивме одбраната на Кил. Мора да продолжиме понатаму, ова е само еден пораз. Горд сум на на навивачите и на сите кои дојдоа да не поддржат.“ – изјави Писонеро.

По денешиот меч во Скопје, Вардар го загуби лидерското место во групата Б.