Миралем Пјаниќ во интервју за Мундо Депортиво говореше за својот трансфер од Јувентус во Барселона, го спомна и Кристијано Роналдо.

Босанецот го пофали Роналдо, тој во Јувентус дава сила и самодоверба, вистински професионалец, ми посака успех, во Шпанија се игра фудбал на високо ниво.

„Кога се беше готово Роналдо ми рече дека добро сум избрал, дека е среќен за мојата одлука. Роналдо беше разочаран што го напуштам Јувентус, но ми кажа да очекувам убави нешта во Барселона. Роналдо е многу професионален во Јувентус, тој секогаш ја покажува својата екстра класа, важен е во соблекувалната и во тимот, тој е пример за сите“ – изјави Пјаниќ.