УЕФА го зголеми  наградниот фонд за континеталниот собир на најдобрите фудбалски репрезентација ова лето  ЕП за 70 милиони евра, вкупната сума  изнесува  370 милиони.

Тоа значи дека Македонија со евентуален пласман на ЕУРО 2020 ќе добие  9,25 милиони евра. Тоа секакo не е се, со секоја победа на шампионатот се добива  по 1,5 милион евра, нерешен резултат носи  750.000 евра.

Интересно е тоа што за пласман во следната фаза на ЕУРО 2020, За пласман воследната фаза на првенството, репрезентациите  ќе добијат по 2 милиони евра,настап во  во четвртфиналето носи дополнителни 3,25 милиони евра, полуфиналето пет милиони евра, а европскиот шампион ќе инкасира дополнителни 10 милиони евра.