Во ПМФЛ  викендов се играат средбите од 29 коло, Силекс и Академија Пандев играат во сабота со Марјан Маркоски од Охрид како главен судија.

Вардар ја пречекува Беласица во Скопје во недела од 13 часот, дуел за опстанок од кој црвено-црните очекуваат прва победа во 2021 година со „фенерџијата“  во Првата лига.

Главен судија на дербито за опстанок меѓу Варадр и Беласица ќе го суди Јован Качевски од Струга.