Пелистер и Шкендија играат нерешено по првиот дел во 7 коло во Битола, по еден гол на двете страни, ефектен беше голот на Ахмеди за тимот од Тетово.

Битолчани поведоа со голот на Танушев од пенл по 5 минути, во 18 минута гол постигна Ахмеди за Шкендија од слободен удар, ремек дело за конечни 1-1 по првиот дел во Битола.