Одиграно комплетното 7 коло во ПМФЛ, Шкендија и натаму непоразена, Вардар запиша победа против Беласица, Академија Пандев го порази Силекс, загуби и Шкупи кај Струга ТЛ.

Шкендија запиша победа со пресврт кај Пелситер, еврогол постигна Ахмеди, Вардар со 3-1 ја реши Беласица, Ренова загуби од Македонија ЃП со 3-1, порази запишаа Шкупи и Силекс.

Резулатати:

Пелистер – Шкендија 1-3

Вардар – Беласица 3-1

Ренова – Македонија ЃП 1-3

Струга ТЛ – ШКУПИ 2-0

АК. Пандев – Силекс 1-0

Вчера:

Борец – Работнички 0-0

Табела: Шкендија 17, Шкупи 13, Македонија ЃП 13, Борец 12, Струга ТЛ 11, Силекс 10, Работнички 10, Пелистер 9, Академија Пандев 6, Ренова 5, Беласица 0.