Прволигашкиот фудбал се враќа на сцена, во петок и сабота се играат средбите од 5. коло во најсилната фудбалска конкуренција.

Академија Пандев ја пречекува Ренова во петок од 15-30 часот, остантите средби во истиот термин се играат в сабота, причина за ова е вонредното 6. коло кое е на програмата во среда.

Двојки, 5. коло:

АК. Пандев- Ренова (петок 15-30 ч.)

Вардар – Струга Трим Љум (сабота 15-30 ч.)

Шкупи – Силекс (сабота 15-30 ч.)

Македонија ЃП – Борец (сабота 15-30 ч.)

Шкендија – Работнички (сабота 15-30 ч.)