Првиот дел во ПМФЛ во третото коло донесе  шест голови на четери средби,  во Струмица меѓу Акаденија Пандев во финишот поведе против Борец.

Во Тетово, Македонија Ѓ.П. поведе со голот на Едуардо во 38 минута, израмни Бејтулаи три минути подоцна.

Резултати, 3 коло, прво полувреме: 

Шкендија  – Македонија Ѓ.П.  1-1

АК. Пандев – Борец  1-0

Струга Трим Лум  – Силекс  1-0

Шкупи – Ренова 1-1

Вчера:

Вардар – Работнички 2-0