Стартуваа натпреварите од првото коло во ПМФЛ, по првите 45 минути , Струга Трим Лум и Работнички  го играат најефикасниот меч во првиот дел, резултатот 1-1.

Јаго Да Силва го доведе Работнички во водство, со убав гол Мустафов израмнина 1-1. На останатите средби по првите 45 минути нема голови.

На дербито во Струмица, Академија Пандев и Шкендија играат без голови по 45 минути.

Резултати по првото полувреме:

  • АК. Пандев – Шкендија 0-0
  • Струга Трим Лум – Работнички 1-1
  • Шкупи – Борец 1919 0-0
  • Ренова – Силекс  1-0

Утре:

  • Вардар – Македонија  Ѓ.П.