Вардар во улога на фаворит денеска ќе и гостува на Шкендија во дербито 9 коло од ПМФЛ.

Скопјани немаат победа повеќе од две години против актуелниот првак а на последното гостување во Тетово победи Шкендија со 1:0.

Академија Пандев прптив Силекс во Струмица ќе се обиде да дојде до првата победа по пауза од три натпревари во домашното првентво.

Македонија ЃП е домаќн на Шкупи, а Струга Трим Лум ќе му гостува на Борец во Велес. Вечера Работнички ја победи Ренова со 1:0.