Шкендија запиша победа против Македонија ЃП на дербито од 14 коло во ПМФЛ, триумф изразен со 3 гола во мрежата на тимот од  Ѓорче Петров.

Три гола постигнати во првиот дел, реализираа  Елези, Дориев и Ибраими за екипата на Шкендија, во второто полувреме погодија  Нафиу и Тотре.

Силекс го совлада Вардар со 1-0, голот три бода тимот од Кратово е дело на Денис Ристов во 55 минута, победа запиша и Шкупи против Беласица, Работнички славеше минимално против Пелистер, додека Ренова подобра во Струмица кај Академија Пандев а Борец ја совлада  Струга ТЛ.

Резултати, 14 коло:

Шкендија – Македонија ЃП 4-0

Силекс – Вардар 1-0

Шкупи – Беласица 3-1

Академија Пандев – Ренова 0-1

Борец – Струга ТЛ 2-1

Работнички – Пелистер 1-0