Ждрепката во ФФМ за првото коло од новата сезона во домашното фудбалско првенство посака шампионите Шкендија да гостува во Струмица. Ова ќе биде дербито на колото дека неизвесен дуел не очекува и во Скопје на соочувањето на Вардар и Македонија ЃП.

Прво коло двојки ПМФЛ:

Академија Пандев – Шкендија
Вардар – Македонија ЃП
Струга – Работнички
Ренова – Силекс
Шкупи – Борец

Новата сезона во ПМФЛ ќе започне на 11 август а ќе заврши на 17 мај. Натпреварите ќе ги пренесува Аренаспорт и МРТВ.