Шкендија води против Македонија ЃП на дербито од 14 коло во ПМФЛ, резултатот во Тетово по 45 минути игра е 3-0 за тетовчани.

Со головите на Елези, Дориев и Ибраими екипата на Шкендија има комотна предност против екипата од Ѓорче Петров.

Силекс и Вардар играат без голови по првото полувреме во Кратово, Шкупи води против Беласица со 2-0, нема голови на средбите, Академија Пандев – Ренива, Борец -Струга ТЛ додека во Скопје, Работнички поведе од пенал против  Пелистер во финишот на првиот дел.

Шкендија – Македонија ЃП 3-0

Силекс – Вардар 0-0

Шкупи – Беласица 1-0

Академија Пандев – Ренова 0-0

Борец – Струга ТЛ 0-0

Работнички – Пелистер 1-0