Шкупи и Силекс ќе го отворат 10 коло во ПМФЛ, средба која е дерби во оваа рунда, тимот од Чаир е втор на табелата, екипата од Кратово гостува во Скопје со два меча во низа на кои нема пораз.

Силекс нема победа против Шкупи цели три години во Скопје, последен пат запиша триумф на 5 ноември 2017 година со 0-1.

Шкупи на Чаир сезонава одигра пет натпревари и нема пораз, има 4 победи и една нерешена. Силекс сезонава на гости има 2 победи, два порази и еден енрешен меч.

Натпреварот, Шкупи – Силекс се игра од 14-30 часот.