Силекс ја совлада Академија Пандев со 3:1 и како четвртопласиран но со ист борј на бодови како и денешниот противник заминува на зимска пауза.

Воведниот дуел од последното коло од есенскиот дел во ПМФЛ одигран во Кратово ја потврди формата на Силекс и кризата во редовите на Академија Пандев.

За домаќинот головите ги постигнаа: Серафимовски (41мин), Додев (61мин) и Драшковиќ (69мин) додека за гостинот од Струмица прецизен беше резервистот Миловановиќ во 63 минута.

18 коло ПМФЛ, недела: