Неделното фудбалско попладне во Македонија минува во знакот на гостите, едиствен тим од петте денеска кој води по првото полувреме е Шкупи и тоа против Шкендија.

Голот беше дело на Ристевски во 12 минута.

Работнички направи пресврт кај Беласица и има предност од 2:1 откако домаќинот со ефектниот гол на Размоски во 18 минута поведе со 1:0.

Силекс има 2:0 на гостувањето кај Пелистер, прецизни беа Мустафов и Ристов.

Нема голови на дуелите: Македонија ЃП – Шкупи и Ренова – Борец.