Лидерот во домашното фудбалско првенство, Вардар попладнево го пречекува Шкупи со желба за враќање на победничките патеки по поразот од Струга ТЛ.

Екипата од Чаир нема победа на последните три натпревари во ПМФЛ а дополнителен проблем е фактот што нема победа на гостување кај Вардар на 11 натпревари од 2003 година па до денес.

Градското дерби ќе се игра во Тетово, Шекендија е домаќин на Ренова.