Фудбалерот на Манчестер Јунајтед својата кариера одлучи да ја продолжи во татковината.

Антонио Валенсија, по 10 години се збогува во Манчестер Јунајтед и ја отвора вратата на еден од тамошниот најдобри клубови, ЛДУ

Иако имаше голем број други понуди, 33 годишниот фудбалер одлучи да се врати дома.

Во дресот на Јунајтед тој освои две Премиер лиги, еден ФА и два Лига купа, Лига Европа и три Суперкупа на Англија.