Александар Кокорин му се врати на фудбалот, мина 345 дена во затвор поради тепачка во октомври 2018 година, беше „уловен“ од безбедносните камери и осуден.

Кокорин беше репрезентативец на Русија, во 2016 година кога „зборнаја“ е елиминира на Светското првенство отпатува во Монте Карло, нарача шампањ од 250.000 евра со соиграчот Павел Мамаев, го привлече вниманието  како дрзок и агресивен човек.

Во 2018 година учествуваше во тепачка, повторно со Мамаев во друштво по што е осуден на затворска казна.

По излегувањето потпиша за Зенит, клуб кој игра во Лигата на шампионите, медиумите го опишуваат како момче кое само се отпишува, но Зенит го запиша за свој играч