Управата на Јувентус го прифатила предлогот на Сари за ангажман на Емерсон Палмиери од Челси како директна замена за Сандро.

Предводникот на Јувентус веќе работеше со Сари во Челси и неофицијално нема да има ништо против повторно да соработува со првиот тренер на „Стадата Дама“.

Емерсон има договор со Челси до 2022 година но лесно може да се случи во летниот преоден рок да посака да го менува клубот поради статусот кој го има.

Мал проблем представува тоа то Лампард посакува да го задрши Емерсон во тимот иако постојат најави дека во јуни во Лондон ќе пристигне Крешвел од Вест Хем.