Маурисио Покетино веројатно нема да биде долго без работа по отказот од Тотенхем. Аргентиецот се очекува во наредниот период да го превземе Манчестер Јунајтед кој ни од блиску не блеска под палката на Оле гуна Солскјер.ека долго како Мурињо за да се врати на работа, ситуацијата во големите клубови, особено во Премиерлигата сега е поинаква.

Норвежанецот е под голем притисок, особено по ремито на домашен терен против Астон Вила. Во следните две кола тие играат со Тотнем и Манчестер Сити па многу лесно може да се случи по овие два меча Норвежанецот да добие отказ.

Покрај Јунајтед, за Покетино е заинтересиран и Баерн Минехм кој веќе некое време е без тренер.