Четири гола во првото полувреме на петте меча од македонската прва лига.

По 45 минути игра во дербито на колото на стадионот на ФФМ, Работнички води против Шкупи со 0:2. Стрелци за романтичарите беа Стојковски во првата и Прелчец во 9-тата минута.

На Арената „Тодор Проески“, Вардар во негатива против Струга Трим Лум од 0:1, откако од пенал во 21-та минута за стружани стрелаше Ристевски.

Со голот на Пејаковиќ во 41-та минута, Пелистер против Борец од Велес.

Без голови во првиот дел завршија градските дербија, меѓу Беласица и Академија Пандев и Шкендија со Ренова.