Соочувањето на Челтенхам и Манчестер Сити беше во прекин неколку минути откако во 41 минута главниот судија одлучи да им нареди на сите фудаблери на теренот да се упатат кон соблекувалната.

Причина за ова е локална забава на која бил активиран огномет а дел од пиротехничките елементи завршиле на игралиштето.


По кратка пауза, првото полувреме се догира со седум минути надополнување, но голови немаше на овој 1/16 финален меч од ФА Купот по 45 минути.